eDENTYSTA

NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE
PYTANIA

Najczęściej zadawane pytania

NIE MOGŁEM LUB NIE BĘDĘ MÓGŁ STAWIĆ SIĘ NA WIZYCIE W WYZNACZONYM TERMINIE

:Leczenie ortodontyczne opiera się przeważnie na działaniu małych sił na zęby własne pacjenta. Odkładanie wizyty kontrolnej spowoduje zaprzestanie działania aparatu. Prosimy, aby w tym czasie stosować dotychczasowe zalecenia lekarza oraz skontaktować się w razie dalszych wątpliwości z infolinia medyczną (500 600 903). W szczególności prosimy o kontakt pacjentów, u których zastosowano metodę leczenia Aparatem Hyrax, odsłonięto chirurgicznie ząb zatrzymany oraz pacjentów z wyciągami międzyszczękowymi, które zostały założone na krótki czas. 

Należy obserwować stan opatrunku: czy opatrunek jest obecny w zębie, czy też uległ częściowej lub całkowitej utracie. W przypadku naruszenia stanu opatrunku, należy zgłosić się do dyżurnej kliniki celem jego uzupełnienia lub ponownego założenia. Jeśli opatrunek pozostał na swoim miejscu, zalecane jest unikaninagryzania twardych pokarmów – ząb wypełniony opatrunkiem jest bardziej narażony na uszkodzenia tkanek twardych. 

Niektóre szwy po wykonanej ekstrakcji ulegają samoistnemu rozpuszczeniu. W przypadku szwów nierozpuszczalnych i pozostawienia ich w jamie ustnejproszę ocenić czy pozostawiony szew nie powoduje powstawania ran na błonie śluzowej. Jeśli szew nie przyczynia się do powstania ran, można go pozostawić na czas poprawy stanu epidemiologicznego. W przypadku, kiedy szwy ranią śluzówkę lub są przyczyną znacznego dyskomfortu, należy zgłosić się do kliniki pełniącej dyżur bólowy. 

Z jednej strony, częste higienizacje zabezpieczają nas przed rozwojem bakterii w jamie ustnej i przed rozwojem infekcji paradontycznej. Z drugiej strony – wszystkie zabiegi periodontologiczne i higieniczne są obecnie kwalifikowane jako zabiegi “wysokiego ryzyka” w związku z tym, że produkuje się podczas ich wykonywania chmura “aerozolu” i są obecnie zakazane (zgodnie z zaleceniem Konsultanta Krajowego ds. Periodontologii z dnia 13.03.2020). 

W związku z tym zalecałbym odłożenie tej wizyty a do tej pory: bardzo precyzyjną i zdyscyplinowaną higienę jamy ustnej, w tym nitkowanie, czyszczenie szczoteczką/szczoteczkami i płukanie jamy ustnej preparatami z roztworem Chlorheksydyny (Corsodyl, Eludril). 

W przypadku założenia do zęba wkładki dewitalizującej nie może ona pozostawać w zębie dłużej niż przewidział to lekarz stomatolog. Pojawiające się dolegliwości bólowe wskazują jednoznacznie na konieczność podjęcia działań doraźnych w gabinecie stomatologicznym. Proszę zgłosić się niezwłocznie do dyżurującej kliniki stomatologicznej. 

TERMINY PRZYJĘĆ

Kontrole stomatologiczne zalecane są co 6 miesięcy. Po powrocie do standardowego funkcjonowania klinik, termin oczekiwania na wizytę będzie możliwie jak najkrótszy. 

Można poczekać 3-4 miesiące i umówić się na planową wizytę. Należy szczególnie dbać o higienę tylnych zębów (trzonowców), które mają zostać poddane lakowaniu. 

Zależy od konkretnych objawów. Jeśli jest to tylko “uczucie” zaciskania zębów bądź epizodyczne trzaski lub niewielkie dolegliwości bólowe w stawie skroniowo -żuchwowym, to wtedy może to poczekać jeszcze kilka tygodni/miesięcy. Jeśli jednak stan jest ostry (silne bóle, długo trwające bóle głowy, szczękościsk) to wtedy trzeba się zgłosić do kliniki pełniącej dyżur bólowy. 

Nie zalecamy umawiania wizyt planowych . Wybrane placówki są placówkami dyżurującymi i tam pacjenci bólowi są w pierwszej kolejności przekierowywani .

NIE POTRZEBUJĘ PILNEJ WIZYTY, ALE CHCIAŁBYM JĄ ZAPLANOWAĆ

Nie ma takich wskazań – chyba, że ósemka powoduje szczękościsk albo silny, nawracający stan zapalny dziąsła. 

Ze względów bezpieczeństwa i wyznaczonych procedur Ministerstwa Zdrowia, takie zabiegi nie są obecnie realizowane.

Jeżeli nie występują oznaki stanu zapalnego, takie jak: ból, obrzęk dziąseł czy intensywne krwawienie, należy poczekać aż gabinety stomatologiczne wrócą do standardowego funkcjonowania – zabiegi higienizacyjne zostały obecnie tymczasowo wstrzymane ze względów bezpieczeństwa.

JESTEM W TRAKCIE LECZENIA.
JAK POWINIENEM POSTĘPOWAĆ

Przejściowa nadwrażliwość po wykonaniu piaskowania jest zjawiskiem naturalnym. Jeśli nie jest to ból samoistny, czyli zęby nie bolą bez dodatkowego bodźca, czyli przykładowo zimna lub ciepła, proszę się nie martwić. Aby złagodzić objawy, można używać past przeznaczonych do nadwrażliwych zębów.

Zależy od rodzaju zębów, które są ukryte pod mostem tymczasowym: żywe czy martwe. Jeśli są to zęby żywe – zalecałbym pilną wizytę w klinice pełniącej dyżur. W przypadku zębów martwych, sytuacja również nie można bagatelizować, lecz w ostateczności możliwe jest odczekanie do 2 tygodni. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany, wówczas proszę o kontakt z infolinią (500 900 603). Do tej pory, proszę dokładnie dbać o higienę tych zębów, z których spadł most.  

Należy obserwować stan opatrunku: czy opatrunek jest obecny w zębie, czy też uległ częściowej lub całkowitej utracie. W przypadku naruszenia stanu opatrunku, należy zgłosić się do dyżurnej kliniki celem jego uzupełnienia lub ponownego założenia. Jeśli opatrunek pozostał na swoim miejscu, zalecane jest unikanie nagryzania twardych pokarmów – ząb wypełniony opatrunkiem jest bardziej narażony na uszkodzenia tkanek twardych. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, wskazany jest kontakt telefoniczny z infolinią (500 900 603), gdzie udzielona zostanie informacja o dyżurujących klinikach.  

Standardowa przerwa między wizytami w leczeniu kanałowym wynosi od 10 dni do 2 tygodni. W zależności jednak od “wkładki”, która została zastosowana, można spokojnie ten czas wydłużyć do miesiąca, a w przypadku tzw. wodorotlenku wapnia – do 3 miesięcy. 

Jeśli jest założona korona tymczasowa – spokojnie można poczekać kilka tygodni. Przy pojedynczych koronach, zwłoka w zacementowaniu pracy nie będzie miała znaczenia. 

Lekarstwo (opatrunek leczniczy np. glassjonomer lub tlenek cynku) można nosić nawet kilka miesięcy, jeśli ząb jest bezobjawowy. Silne dolegliwości bólowe samoistne i na bodźce termiczne mogą świadczyć o stanie zapalnym miazgi. Wymagana jest wtedy wizyta w klinicpełniącej dyżur bólowy. Lekarstwo zakładane do kanałów w przebiegu leczenia endodontycznego można nosić do 4 tygodni. 

W trosce o bezpieczeństwo Pacjentów, w obecnej sytuacji nie jest zalecane leczenie zachowawcze. Prosimy o zgłoszenie się do jednej z klinik stomatologicznych, gdy tylko będą one funkcjonować jak przedtem. W ostateczności podczas wizyty u stomatologa, który po zapoznaniu się ze stanem faktycznym podejmie decyzje o leczeniu, można minimalnie opracować ubytek oraz włożyć wypełnienie tymczasowe.

Jeżeli dolegliwości są nieznaczne i pojawiają się jedynie przy dotyku, proponuję obserwację do momentu rozpoczęcia standardowego funkcjonowania centrów stomatologicznych. Jeżeli natomiast dolegliwości ulegną nasileniu, konieczna będzie wizyta u stomatologa w centrum dyżurującym i wykonanie zdjęcie RTG oraz przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Ważna jest także informacja, kiedy korona została wykonana. Bezpośrednio po zacementowaniu pracy mogą pojawiać się niewielkie dolegliwości ze strony dziąsła.

Z opisu sytuacji wynika, że jest to przypadek pilny, wymagający wizyty i dalszego leczenia. Rozwijający się stan zapalny może doprowadzić do groźnych powikłań. Proszę umówić się na wizytę w jednym z dyżurujących centrów stomatologicznych.

W taki przypadku należy pilnie zgłosić się do stomatologa w centrum dyżurującym. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG i zweryfikowanie co jest przyczyna dolegliwości.

W takim przypadku proszę o pilne zgłoszenie się do dyżurującego centrum stomatologicznego, ponieważ jest to sytuacja pilna – bólowa. Karmienie nie będzie przeszkodą w leczeniu zęba.

SYTUACJA AWARYJNA, NAGŁA.
JAK POWINIENEM POSTĘPOWAĆ?

.W takim stanie należy się pilnie zgłosić do stomatologa, obrzęk może się powiększyć i doprowadzić do groźnych powikłań. Nie polecam samodzielnego rozwiązywania problemu. Najprawdopodobniej, opisana sytuacja wymaga leczenia endodontycznego lub pomocy chirurga.

Jeśli dziąsło jest opuchnięte, a ząb boli podczas stukania w niego delikatnie łyżeczką, może to świadczyć o powstającym stanie zapalnym w kanale korzeniowym lub wokół wierzchołka korzenia. Jeżeli sytuacja będzie nadal się pogarszać, proszę koniecznie umówić wizytę w trybie pilnym w jednym z dyżurujących centrów.

Jest to wskazanie do usunięcia zęba mlecznego, gdyż długotrwałe pozostawienie go w jamie ustnej może skutkować późniejszą wadą zgryzu.  Proszę o umówienie wizyty u stomatologa, w jednym z dyżurujących centrów stomatologicznych.  Do tego czasu, konieczna jest dokładna higiena zęba wyrzynającego się oraz zęba mlecznego.

Zalecam bardzo dokładną higienę okolicy zęba, aby nie dopuścić do zalegającego w nim jedzenia. Każdy przypadek wypadającej plomby kwalifikuje się do wizyty u stomatologa, jednak w obecnej sytuacji należy poczekać, aż gabinety stomatologiczne zaczną w pełni funkcjonować.
Postępuje Pani prawidłowo stosując opisane metody. Przy wyrzynającej się ósemce te objawy są niestety często występujące. Obecnie wizyta u dentysty nie jest konieczna. Proszę kontynuować płukanie szałwią i dezynfekcję, aby złagodzić objawy. Jeśli sytuacja ulegnie pogorszeniu, czyli pojawi się wysięk ropny z dziąsła oraz ciągły ból lub szczękościsk – proszę pilnie umówić wizytę w centrum pełniącym dyżur.

Prawdopodobnie to nic niepokojącego. Najczęstsza zmianą w tej okolicy jest niewinna “torbiel ślinowa”. Aby jednak upewnić się co jest przyczyną, należy obejrzeć pacjenta. Jeśli zmiana będzie się powiększać, puchnąć, zmieni kolor lub zacznie boleć, proszę zgłosić się do jednego z dyżurujących centrów stomatologicznych.  

To może być poważna sprawa, czyli ropień podokostnowy. Wymaga on pilnej interwencji dentysty, być może działania chirurgicznego i antybiotykoterapii. Proszę o kontakt z dyżurującą kliniką stomatologiczną.

W pierwszej kolejności zalecam dokładne umycie i nitkowanie zębów – być może w przestrzenie między zębami dostało się jedzenie i dlatego brodawka dziąsłowa jest tak spuchnięta.  Jeśli chodzi o nadwrażliwość, może to być ubytek próchnicowy lub stan zapalny dziąseł. Zalecane jest odczekanie 1-2 dni. Jeśli nadwrażliwość nie przejdzie albo co gorsza – zwiększy się i przejdzie w ciągłą bolesność, proszę zgłosić się do kliniki pełniącej dyżur bólowy.

Jeśli nie powoduje dolegliwości bólowych i nie podrażnia tkanek miękkich można poczekać. Na ogół rozchwianie zębów mlecznych związane jest z fizjologiczną wymianą uzębienia i nie wymaga dodatkowych czynności. W innych przypadkach, być może będzie konieczna wizyta w klinice dyżurnej.   

Na ogół złamaniu ulegają zęby, które w przeszłości były leczone kanałowo. Postępowanie przewiduje odbudowę protetyczną za pomocą wkładu i korony. Na chwilę obecną, ze względów bezpieczeństwa, takie procedury są zawieszone do odwołania. Możliwe, że konieczna będzie wizyta w klinice dyżurnej w celu zabezpieczenia zęba opatrunkiem. 

W Medicover Stomatologiw trosce o naszych pacjentów zadbaliśmy o odpowiednią ilość lekarzy, aby ich dyżury bólowe pomogły wszystkim, najbardziej potrzebującym pacjentom. 

Odpowiedź jest niejednoznaczna. Jeśli to mleczak i nie boli można zostawić. W ostateczności można go później usunąć, a w jego miejsce wyrośnie stały. Jeśli jest to stały ząb, lepiej zabezpieczyć go opatrunkiem w klinice pełniącej dyżur bólowy. 

Tak, jest to stan upoważniający do “pilnej wizyty” według wytycznych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego z dnia 19.03.2020r. Stan ten może przerodzić się łatwo w silny obrzęk zapalny (zwany ropniem) i może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Jest to silna infekcja, która powinna być pilnie “odbarczona” przez lekarza dentystę i wspomożona antybiotykoterapią. 

Na chwilę obecną nie trzeba nic robić, ze względów bezpieczeństwa naszych Pacjentów ograniczamy wizyty tylko do sytuacji pilnych, bólowych. Można ewentualnie udać się do dentysty, żeby założył opatrunek, jeśli brak wypełnienia rani język. 

Na chwilę obecną nie trzeba nic robić, ze względów bezpieczeństwa naszych Pacjentów ograniczamy wizyty tylko do sytuacji pilnych, bólowych. Można ewentualnie udać się do dentysty, żeby założył opatrunek, jeśli brak wypełnienia rani język. 

Jeśli szczękościsk utrzymuje się dłużej niż 3 dni, a standardowe leki (np. APAP) nie przynoszą ulgi – należy udać się do lekarza dentysty lub lekarza POZ, aby przepisał antybiotyk i obejrzał wyrzynającą się ósemkę. 

Spokojnie, okres do 2 tygodni w niczym nie zaszkodzi zębowi pod spodem. Proszę maksymalnie dbać o higienę zęba, z którego spadła korona. 

Tak, stomatolog musi zabezpieczyć złamany ząb. W przeciwnym razie, może dojść do nasilenia dolegliwości bólowych i mogą wystąpić powikłania ze strony miazgi zęba. Wówczas konieczne będzie leczenie endodontyczne. Proszę o pilny kontakt z kliniką dyżurującą (infolinia: 500 900 603). 

Naprawa retainera jest istotna i powinna być wykonana natychmiast. W tym celu proszę umówić się na wizytę w jednej z dyżurujących klinik. 

Uogólniony stan zapalny dziąseł może mieć przyczynę zarówno miejscową jak i ogólną. Może być objawem nieprawidłowej higieny, zakażenia wirusem opryszczki (przy spadku odporności) lub jednym z objawów choroby ogólnoustrojowej. W przypadku przyczyny miejscowej lub zakażenia wirusem opryszczki pomocnym będzie stosowanie preparatów na bazie chlorheksydyny: płukanie rozcieńczonym preparatem np. Eludrillu, stosowanie żelu zawierającego chlorheksydynę np. Elugel; w razie silnych dolegliwości przeciwbólowo zadziała np. preparat Tantum Verde. Należy pamiętać aby wszystkie gotowe preparaty stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Domowe metody to stosowanie roztworu sody oczyszczonej (szczypta sody oczyszczonej na ½ szklanki przegotowanej letniej wody) lub wody utlenionej (1 łyżka stołowa 3% wody utlenionej na 1 szklankę przegotowanej letniej wody). W przypadku dolegliwości utrzymujących się powyżej kilku dni wskazana jest wizyta w dyżurnej klinice stomatologicznej celem pogłębienia diagnostyki i zastosowania leczenia specjalistycznego. 

Nasilające się dolegliwości bólowe pomimo wcześniejszego przyjmowania preparatu działającego przeciwzapalnie są jednoznacznym wskazaniem do odbycia pilnej wizyty w dyżurnej klinice stomatologicznej. 

W przypadku dolegliwości bólowych związanych z utrudnionym wyżynaniem zęba ósmego można podjąć działania zarówno miejscowe, jak i ogólne. Skutecznym preparatem działającym miejscowo będzie preparat na bazie chlorheksydyny np. Elugel stosowany ścisłe według zaleceń producenta. Domowym sposobem może być stosowanie płukanek takich jak: roztwór sody oczyszczonej (szczypta sody oczyszczonej na ½ szklanki przegotowanej letniej wody) lub wody utlenionej (1 łyżka stołowa 3% wody utlenionej na 1 szklankę przegotowanej letniej wody). W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów konieczny jest kontakt z lekarzem (eDentysta). Wystawi receptę na leki działające ogólnie, np. antybiotyk lub w razie dalszego pogarszania stanu – zaleci wizytę w dyżurującej klinice stomatologicznej. 

Jeżeli nie występują dolegliwości bólowe, nie jest to przypadek kwalifikowany jako pilny w obecnej sytuacji. Proponuję zaczekać do czasu przywrócenia normalnego trybu funkcjonowania gabinetów.

Jeżeli krawędź nie jest ostra, ukruszenie jest niewielkie a ząb nie boli – nie jest to przypadek, który byłby kwalifikowany jako pilny do umówienia wizyty w centrum stomatologicznym w obecnym czasie.

W przypadku, gdy dolegliwości bólowe się nasilą, zalecam umówienie się na wizytę w jednym z gabinetów pełniącym dyżur bólowy.

Opisywana sytuacja wskazuje na pojawienie się stanu zapalnego. Konieczna będzie wizyta u stomatologa, który dokładnie oceni przypadek oraz wskaże możliwości leczenia i pomoże z zatrzymaniem stanu zapalnego.

Takie objawy mogą świadczyć o rozpoczynającym się procesie zapalnym lub zgorzelinowym w zębie. Dolegliwości takie mogą ulec nasileniu i w związku z tym rekomenduję pilną wizytę u lekarza dentysty w gabinecie pełniącym dyżur stomatologiczny.

Jeżeli proteza została wykonana niedawno, konieczna będzie korekta tej protezy. Natomiast jeśli ta proteza wcześniej pasowała i nie było z nią problemów, należy zgłosić się do lekarza celem weryfikacji przyczyny wystąpienia stanu zapalnego. Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena. Nie powinniśmy spać w protezach, a po umyciu specjalnym środkiem proteza nie powinna być moczona przez całą noc, a przetrzymywana musi być na „sucho”.

NIE ZNALAZŁEŚ ODPOWIEDZI NA twoje Pytanie?

Wszelkie prawa zastrzeżone © Medicover Stomatologia 2020 | Polityka cookies | Polityka prywatności